Przejdź do treści

Rodziny Cyfrowych Kompetencji w Sochaczewie

Data: 2011-01-19 00:00:00

Projekt „R@ck – Rodziny Cyfrowych Kompetencji”, mający zapewnić dostęp do Internetu dla 150 rodzin z terenu Sochaczewa w woj. mazowieckim wkracza w fazę  realizacji.

Projekt „R@ck – Rodziny Cyfrowych Kompetencji”, mający zapewnić dostęp do Internetu dla 150 rodzin z terenu Sochaczewa w woj. mazowieckim wkracza w fazę  realizacji.

Projekt jest częścią Programu Innowacyjna Gospodarka – Społeczeństwo Informacyjne, działanie 8.3 – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Realizowany jest wspólnie z partnerem – Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie”. Partner zajmować się będzie promocją – między innymi stworzeniem strony internetowej projektu, przygotowaniem szkoleń itp. Po stronie miasta jest dostarczenie sprzętu i całość prac organizacyjnych.

W najbliższym czasie powołana przez Burmistrza komisja dokona wyboru beneficjentów projektu. Zainteresowanie było bardzo duże, dwukrotnie przedłużano termin rekrutacji. Osoby, które będą objęte programem, mają pochodzić z trzech grup. Pierwsza to niepełnosprawni z orzeczonym stopniem niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym (50 osób), druga – gospodarstwa domowe spełniające kryteria dochodowe uprawniające do uzyskania pomocy socjalnej (25 osób) lub świadczeń rodzinnych (25 osób), a trzecia – uczniowie szkół gimnazjalnych, którzy są uprawnieni do otrzymywania stypendium socjalnego (50 osób).

Łącznie komputery i podłączenie do Internetu uzyska 150 sochaczewskich rodzin. Beneficjenci programu będą mogli korzystać z Internetu i komputerów przez 3 lata w ramach finansowania z programu a przez następne 5 lat ze środków miejskich, ponieważ przewidziana jest jego kontynuacja. Cały program potrwa zatem aż 8 lat. W tym czasie beneficjenci będą mieli zapewniony serwis sprzętu i uczestnictwo w szkoleniach. Otrzymają komputery stacjonarne z oprogramowaniem biurowym i antywirusowym oraz podłączenie do Internetu o prędkości minimum 512 kb/s. Dostawcę sprzętu i Internetu wyłonią przetargi, które będą ogłoszone w ciągu najbliższych tygodni, już po zatwierdzeniu listy beneficjentów. Fizycznie komputery powinny trafić do beneficjentów w pierwszej połowie tego roku, równolegle trwać będą szkolenia dotyczącymi korzystania z pecetów oraz zasobów Internetu. Ze wszystkimi osobami uczestniczącymi w programie zostaną podpisane umowy zawierające klauzulę o prawidłowym, zgodnym z przeznaczeniem użytkowaniem powierzonego sprzętu.
Całkowita wartość projektu to 1.517.000 złotych, z czego wkład finansowy miasta wynosi 15% tej kwoty.

Powołano już koordynatora projektu – jest nim Agnieszka Parzydeł. Od 18 stycznia zacznie działać Biuro Projektu, które będzie się mieścić w Miejskim Centrum Informacji przy ul. Wąskiej 17, tel. 46 811-14-06  Koordynator będzie tam dyżurować w każdy wtorek od 9.00 do 13.00, w środy od 13.00 do 17.00 i w piątki od 13.00 do 17.00.

Źródło: Urząd Miasta Sochaczew

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

8.3 POIG, Mazowsze, samorząd, wykluczenie cyfrowe

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie