Przejdź do treści

Polska w ogonie UE pod względem prędkości Internetu

Data: 2010-10-19 00:00:00

Internet w Polsce jest dobrem rzadkim. A nawet jeśli mamy do niego dostęp, to jest on najwolniejszy w całej Unii Europejskiej - informuje Gazeta Wyborcza

Internet w Polsce jest dobrem rzadkim. A nawet jeśli mamy do niego dostęp, to jest on najwolniejszy w całej Unii Europejskiej - informuje Gazeta Wyborcza


Takie wnioski przynosi najnowszy raport firmy Cisco, która trzeci rok z rzędu zleciła badanie internetu. Przeprowadziły je uniwersytety w Oksfordzie oraz Oviedo. W badaniu sprawdzono jakość łączy (przede wszystkim szybkość pobierania i wysyłania danych) w 72 krajach. Polska znalazła się na dość dobrej, 30. pozycji ex aequo ze Słowacją, ale przed nami są wszystkie pozostałe kraje Unii Europejskiej. W tym Rumunia i Bułgaria. Podobne wyniki można znaleźć w serwisie Netindex.com korzystającym - podobnie jak w badaniu Cisco - z serwisu Speedtest.net. W tym zestawieniu Polska - ze średnią szybkością 8,08 Mb/s - jest przed Hiszpanią (7,81 Mb/s), ale również za Bułgarią, Rumunią, Niemcami i Francją. Liderem obu zestawień jest Korea Południowa (34,08 Mb/s).

- Badanie ma pokazać, gdzie dany kraj jest na tle innych, i ma motywować rząd, regulatora, operatorów. Badanie nie mówi, czy dana pozycja kraju jest zła, czy dobra. Mówi, gdzie jesteśmy dzisiaj, a decydenci niech wyciągną wnioski - wyjaśnia Gazecie Paweł Malak, dyrektor generalny Cisco Polska.

Podkreśla, że jakość internetu rośnie w krajach, gdzie jest dużo codziennych usług opartych o internet, jak: rejestrowanie się do lekarza, wysyłanie pytania czy śledzenie sprawy w urzędzie.

Źródło: Gazeta Wyborcza

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

ranking, sieć, łącza

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie